Dodaj do ulubionych GP Studio

Teksty

ks. Kazimierz Wojno (1948.02.03 - 2019.09.22)


Od 26 września 1983 r. podjął pracę misyjną w Brazylii gdzie od wielu lat był proboszczem parafii Matki Bożej od Zdrowia (Paróquia Nossa Senhora da Saúde) w stolicy kraju – Brasilii. Znany był wśród parafian jako „ojciec Casimiro”. Był m.in. notariuszem sądu biskupiego.
Ks. Kazimierz padł ofiarą rabunku a następnie morderstwa. Z parafii skradziono wiele przedmiotów kultu religijnego. Duchowny miał związane nogi, ręce i szyję. Pracujący jako dozorca w parafii 39-letni José Gonzaga da Costa też został związany, ale zdołał się uwolnić, po czym wezwał pomoc.
„To był człowiek dusza, bez reszty oddany Bogu i swoim ludziom. On żył troskami naszych rodzin, znał nasze dzieci i jak tylko mógł pomagał nam, byśmy mogli zapewnić im dobre wykształcenie, a co za tym idzie los lepszy niż nasz. Jego serce biło już w brazylijskim rytmie” – mówi Jose Gonzaga da Costa, który wraz z proboszczem został napadnięty.
„Sposób w jaki został zamordowany, pokazuje, jak okrutna to była zbrodnia. Nie było najmniejszej potrzeby, aby dopuszczać się aż takiego barbarzyństwa” – podkreśla Laércio Rossetto szef policji z Dystryktu Federalnego.
Po tragicznej śmierci misjonarza gubernator ogłosił w całym stanie trzydniową żałobę.

(Za misje.pl dostęp 24.06.2022)