Dodaj do ulubionych GP Studio

Galeria: Grzyby

Przede wszystkim dziwne grzyby i kilka porostów oraz wątrobowiec. Śluzowce w osobnej galerii. NIE JEST TO PUBLIKACJA NAUKOWA, choć staram się być jak najbliżej prawdy, jeśli chodzi o określenie gatunku. Rozpoznanie na oko ;-) Jeśli ktoś uważa, że coś jest źle nazwane, to proszę o maila. Ares podany jest w zakładce "kontakt"

Lista alfabetyczna wg polskich nazw lub łacińskich, gdy brakuje nazwy polskiej.

 
Białoporek brzozowy (Fomitopsis betulina)
 Boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus) Jadalny po ugotowaniu
 Bokówka biała (Pleurocybella porrigens)
 Borowik ponury (Suillellus luridus (Schaeff.) Murrill)
 Borowik szlachetny (Boletus edulis Bull.)
 Bruzdniczek malutki (Clitopilus hobsonii)
 Buławka pałeczkowata (Clavariadelphus pistillaris (L.) Donk) Chroniony
 Chrobotek rdzawy (Cladonia ochrochlora)
 Chrobotek strzępiasty (Cladonia fimbriata)
 Chrząstkoskórnik purpurowy (Chondrostereum purpureum)
 Ciboria sp.
 Cyathicula amenti
 Czasznica olbrzymia (Calvatia gigantea (Batsch) Lloyd)
 Czernidłaczek błyszczący (Coprinellus micaceus)
 Czernidłaczek domowy (Coprinellus domesticus)
 Czernidłak gromadny (Coprinus disseminatus)
 Czubajka ostrołuskowata (Echinoderma asperum (Pers.)
 Czyreń dębowy (Phellinus robustus)
 Czyreń ogniowy (Phellinus igniarius)
 Czyreń śliwowy (Phellinus pomaceus)
 Drewniak szkarłatny (Hypoxylon fragiforme)
 Dwuzarodniczka cytrynowa (Bisporella citrina)
 Galaretnica mięsista (Ascocoryne sarcoides)
 Galaretnica pucharkowata (Ascocoryne cylichnium)
 Gąska dachówkowata (Tricholoma imbricatum)
 Gmatwek dębowy (Daedalea quercina)
 Gęstoporek cynobrowy (Pycnoporus cinnabarinus)
 Goździeńczyk grzebieniasty (Clavulina coralloides (L.) J. Schröt.)
 Goździeńczyk pomarszczony (Clavulina rugosa)
 Grzybówka czerwonoostrzowa (Mycena rubromarginata)
 Grzybówka mleczajowa (Mycena galopus (Pers.) P. Kumm.)
Grzybówka włoskowata (Mycena capillaris)
 Gwiazdosz frędzelkowany (Geastrum fimbriatum)
 Gwiazdosz potrójny (Geastrum triplex)
 Hubiak pospolity (Fomes fomentarius (L.) Fr.)
 Jamkóweczka żółtawa (Antrodiella hoehneli)
 Kielonka błyszcząca (Caloscypha fulgens)
 Kisielnica kędzierzawa (Exidia plana)
 Kolcówka jabłoniowa (Sarcodontia crocea)
 Kolczatek strzępiasty (Hericium cirrhatum)
 Koralówka strojna (Ramaria formosa)
 Koralówka sztywna (Ramaria stricta)
 Korkoząb czarniawy (Phellodon niger)
 Koronica ozdobna (Sarcosphaera coronaria (Jacq.) J. Schröt. Chroniony 
 Korzeniowiec jodłowy (Heterobasidion abietinum (Niemelä & Korhonen)
 Krowiak aksamitny (Paxillus atrotomentosus)
 Kruchaweczka (Psathyrella sp.)
 Kubecznik pospolity (Crucibulum laeve)
 Kubek prążkowany (Cyathus striatus)
 Kustrzebka pęcherzykowata (Peziza vesiculosa Bull.)
 Kustrzebka wygięta (Peziza repanda Wahlenb.)
 Lakownica brązowoczarna (Ganoderma carnosum)
 Lakownica spłaszczona (Ganoderma applanatum (Pers.) Pat.)
 Lasiosphaeria sp.
 Lipnik lepki (Holwaya mucida) Chroniony
 Łuskwiak tłustawy (Pholiota adiposa)
 Łuskwiak topolowy (Hemipholiota populnea)
 Łuskwiak żółty (Pholiota alnicola)
 Łycznik późny (Sarcomyxa serotina)
 Maślanka wiązkowa (Hypholoma fasciculare) Trujący
 Mądziak psi (Mutinus caninus (Huds.) Fr.)
 Mąkla tarniowa (Evernia prunastri)
 Mleczaje (Lactarius spp.)
 Mollisia cinerea
 Muchomor czerwony (Amanita muscaria (L.) Lam.)
 Muchomornica winnoczerwona (limacella vinosorubescens)
 Nakorownik radełkowaty (Xylodon radula (Fr.) Ţura, Zmitr., Wasser & Spirin)
 Niszczyca anyżkowa (Gloeophyllum odoratum)
 Okratek australijski (Clathrus archeri (Berk.) Dring)
 Oranżówka wrzecionowatozarodnikowa (Byssonectria fusispora)
 Ozorek dębowy (Fistulina hepatica)
 Pieniążkówka gładkotrzonowa (Hymenopellis radicata)
 Piestrzyca giętka (Helvella elastica Bull.)
 Pięknoróg największy (Calocera viscosa)
 Pięknoróg szydłowaty (Calocera cornea)
 Płomykowiec galaretowaty (tremiscus helvelloides)
 Pniarek obrzeżony (Fomitopsis pinicola)
 Podgrzybek brunatny (Boletus badius)
 Powłocznica osikowa (Peniophora polygonia)
 Powłoczniczek gładki (Cylindrobasidium laeve)
 Próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes)
 Próchnilec gałęzisty (Xylaria hypoxylon)
 Próchnilec maczugowaty (Xylaria polymorpha)
 Purchawka brunatna (Lycoperdon umbrinum)
 Purchawka chropowata (Lycoperdon perlatum)
 Purchawka gruszkowata (Lycoperdon pyriforme)
 Purchawka jeżowata (Lycoperdon echinatum)
 Pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes)
 Rozszczepka pospolita (Schizophyllum commune)
 Rycerzyk czerwonołuskowy (Tricholomopsis ornata)
 Skórnik dębowy (Stereum gausapatum)
 Skórnik szorstki (Stereum hirsutum)
 Smardzowate
 Sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus)
 Stożka ostrokrężna (Conocephalum conicum)
 Stożkówka wysmukła (Pholiotina vexans)
 Suchogłówka korowa (Phleogena faginea) Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.
 Szaroporka podpalana (Bjerkandera adusta)
 Szkieletnica biaława (Skeletocutis nivea)
 Trzęsak listkowaty (Tremella foliacea Pers.)
 Trzęsak pomarańczowożółty (Tremella mesenterica)
 Twardziaczek cuchnący (marasmiellus foetidus)
 Twardziak muszlowy (Panus conchatus)
 Twardzioszek czosnkowy (Mycetinis alliaceus)
 Ucho bzowe (Auricularia auricula-judae (Bull.) Quél.)
 Wachlarzowiec olbrzymi (Meripilus giganteus Pers.)
 Włośniczka (Scutellinia sp)
 Wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor (L.) Lloyd)
 Wrośniak strefowany (Trametes ochracea)
 Wrośniak szorstki (Trametes hirsuta)
 Ząbkowiec ochrowy (Steccherinum ochraceum)
 Złotorost ścienny (Xanthoria parietina)
 Żagiew łuskowata (Polyporus squamosus Fr.)
 Żagiew kasztanowa (Royoporus badius)
 Żółciak siarkowy (Laetiporus sulphureus (Bull.) Murrill)
 Żylak promienisty (Phlebia radiata)
 Żylak trzęsakowaty (Phlebia tremellosa Schrad.)

 Grzyby nienazwane

 

© Maizner Sławomir